مرکز جامع توانبخشی دکتر محمودی

.:: پرسش و پاسخ

 

پرسش ها و پیشنهادات
ارتباط با :
موضوع :  
نام و نام خانوادگی :
شماره تماس:
آدرس ایمیل :    

لطفا تا ثبت شدن فرم و نمایش عبارت تایید شکیبا باشید.


پرسش و پاسخ

عنوان سوال : ازن درمانی

توضیحات : سلام جناب دکتر حقیر در حدود چهار سال پیش دچار سکته امبولیک لخته خون از طریق قلب شدم و متاسفانه سمت چپ بدن و چشم راست من درگیر این بیماری ست در حال حاضر دست سمت چپ حقیر دچار پیچ خوردگی میباشد و برایم مشکل ایجاد مینماید همچنین دست سمت چپ از بدن فاصله میگیرد که در معاینه توسط خود شما به من گفتید که عصب های دست پیچیدگی های زیادی بر اثر بیماری پیدا کرده حقیر مدتی قبل درباره ازن درمانی مقاله ای مطالعه میکردم و اثر بخش بودن برای بعضی بیماری های عضلانی اسکلتی سوال اینجانب از شما استاد گرانسنگ این هست که آیا ازن درمانی برای بیماری سکته مغزی و مثلا همین مشکل من موثر هست یا خیر و اگر جواب مثبت هست آیا در شیراز جایی ازن درمانی انجام میگیرد حقیر تاکنون ده آمپول دیسپورت تزریق کرده اما متاسفانه موثر واقع نشده با تشکر

نویسنده : سینایی

پاسخ سوال :

سلام. ازن درمانی در حال حاضر به صورت تزریق ازن در مفاصل یا کنار غلاف تاندون جهت درمان التهاب مفاصل و تاندون ها بکار می رود که در شیراز هم وجود دارد.

درمان ازن برای سکته مغزی یک روش کاملاً متفاوت با ازن برای التهاب مفاصل است و شامل روشهای استنشاقی، تزریق به رگ یا وارد کردن ازن از طریق مقعد به منظور کاهش عوارض یا پیشگیری از بروز مجدد سکته مغزی می باشد. اما هیچیک از این روشها از نظر علمی ثابت نشده و در برخی مراکز پراکندده مثلاً در مالزی، چین، روسیه، کوبا مورد امتحان قرار می گیرد. در حال حاضر این روش یک روش غیر استاندارد در سکته مغزی است و من منبعی که بخصوص در فاز مزمن تأثیری داشته باشد مشاهده نکردم.

عنوان سوال : بررسی تتانوز لوکال در گربه

توضیحات : با سلام و احترام با توجه به عدم وجود مراکز الکترومایوگرافی- نرو کانداکتیو سیستم در دامپزشکی و نیاز به تشخیص اینگونه بیماریها در حیوانات ایا استفاده از دستگاههای انسانی در تشخیص تتانوز لوکال( در گربه این بیماری عموما باعث اسپاسم های لولال عضلات و ندرتا سیستمیک می شود) مفید می باشد یا خیر، مسله بعدی ایا استفاده از مراکز انسانی از نظر سلامت عمومی و اخلاقی میتواند مشکل ساز باشد، با توجه به خانگی بودن حیوان و سلامت کامل ان از نظر بهداشتی شخصی و عمومی و بیهوش بودن حیوان طی انجام بررسی های الکترومایوگرافی ؟

نویسنده : محسن جم پور

پاسخ سوال :

با سلام. البته با توجه به مشترک بودن فیزیولوژی اعصاب محیطی و ماهیچه در انسان و حیوان انجام تستهای الکتروفیزیولوژیک با دستگاههای موجود در حیوانات قابل انجام می باشد. اما با توجه به فرهنگ عمومی و مسائل بهداشتی که همیشه قابل پیشگیری نیست بهتر است در یکی از مراکز دامپزشکی یکی از دستگاهها نصب و بهره برداری شود. اما مشکل اصلی قابل استفاده بودن دستگاه انسانی برای حیوان نیست. مشکل این است که مطالعات الکترودیاگنوستیک برای هر حیوان و طیف نرمال برای هریک از تستها مختص آن حیوان و عصبهای مورد مطالعه است و مقادیر نرمال برای انسان را برای تشخیص بیماری در حیوانات نمی توان به کار برد. از طرف دیگر بیمار در زمان تست عصب و عضله باید به هوش باشد و همکاری کند در غیر این صورت قسمت مهمی از این تستها قابل انجام نیست. 

به نظر من حتماً در حوزه علم دامپزشکی باید تخصصی در زمینه نوروفیزیولوژی وجود داشته باشد که قسمتی از کار آنها انجام این تستها باشد.

عنوان سوال : پیاده روی

توضیحات : با سلام و عرض خسته نباشید جناب دکتر ، حقیر ( خانم 55 ساله) دارای درد کمر و پا میباشم سوال اینجانب از شما اینکه آیا پیاده روی برای من در زمین هایی که کمی تا قسمتی سربالایی و سرازیری با شیب کم تا متوسط دارد آیا مضر است يا نه

نویسنده : حاجی زاده

پاسخ سوال :

سلام. پیاده روی و کلا ورزش در زمانی که درد کمر و پا دارید توصیه نمی شود. بهتر است ابتدا به کمک دارو، فیزیوتراپی، رعایت نحوه صحیح انجام کارهای روزمره و روشهای دیگر درد کنترل شود و سپس بر اساس معاینه ورزش مناسب تجویز گردد. البته پیاده روی جزء ورزشهای بسیار خوب است اما باید به موقع و به میزان مناسب انجام شود. قبل از پیاده روی در زمینهای شیبدار ابتدا باید بدون مشکل روی زمین صاف پیاده روی کرده باشید.

عنوان سوال : عدم بلغ غذا, و شیر در نوزادان

توضیحات : نوزادی که از بدو تولد توانایی مک زدن خیلی کمی رو داشته و با قطره چکان به سختی به اون شیر دادن الا ن در ماه 9 هم همین وضعیت رو داره و حتی غذا های کمکی رو هم به سختی باید بهش داد وضعیتش بهتر نشده که بدتر هم شده و اصلن وزن نگرفته - متخصص های زیادی رو مراجعه کردیم ولی نتیجه ای نداده - لطف میکنید اگر که با همچین مواردی اشنایی دارین راهنمایی بفرمایید

نویسنده : مینا فروزان

پاسخ سوال :

این مشکل دلایل مختلفی می تواند داشته باشد از جمله بیماریهای ماهیچه (میوپاتی)، بیماریهای اعصاب مرکزی و بیماریهای نخاع و بیماریهای متابولیک. جهت مشخص شدن نوع درمان ابتدا باید تشخیص معلوم شود. پیشنهاد می کنم به یک پزشک فوق تخصص غدد اطفال مراجعه کنید تا آزمایشات لازم درخواست شود در صورت لزوم نوار عصب و عضله درخواست می شود که متخصصین طب فیزیکی انجام خواهند داد.

عنوان سوال : اختلال در گفتار و بلع

توضیحات : سلام. مادرم 72 سالشه و حدود 8 ماه پیش مشکل تکلم پیدا کرد و به مرور بیشتر شد با آزمایشاتی که انجام شد گفتن بیماریش موتورنورون یعنی مشکل در نورونهای حرکتی مغز پیش اومده. من میخوام بدونم چه کمکی میشه بهش کرد که اولا پیشرفت نکنه و مشکل بلع و تکلمش بهتر بشه . آیا تحریک مغناطیسی مغز موثره؟ یا گفتار درمانی چقدر کمک کننده اس؟ ممنون میشم اگه زودتر پاسخ بفرمییید چون واقعا وضعیتش نگران کننده اس

نویسنده : تفرشی

پاسخ سوال :

سلام، بیماری موتور نورون مربوط به مغز نیست بلکه مربوط به نخاع است. پس اول مطمئن شوید که نوع بیماری ایشان چیست. تشخیص این بیماری با نوار عصب و عضله است. ابتدا توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی یا مغز و اعصاب نوع بیماری مشخص شود و اگر موتور نورون است مشخص کنید که آیا از نوع ALS است یا نوع دیگر. بر این اساس مشخص می شود که چه انتظاری از نحوه پیشرفت بیماری باید داشت.

تحریک مغناطیسی برای موتور نورون کمکی نمی کنه ولی گفتار درمانی می تونه مشکل را بهتر کنه یا حداقل سرعت پیشرفت اون رو کم کنه.

به امید بهبودی ایشون

عنوان سوال : کشیدگی اعصاب دراثر ضربه

توضیحات : با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکترمحمودی جناب دکتر برادری حدود 32 ساله دارم که تقریبا 3 سال و پنج ماه پیش در اثر ریزش آوار بر روی آن ستون فقراتش دچار آسیب شد و مهره ال 2 آن شکست و در شهرستان مورد عمل جراحی قرار گرفت و از آن زمان تا کنون هم در راه رفتن مشکل دارد و هم در کنترل ادرار و بعضی وقتا کنترل مدفوع دچار مشکل است و با مراجعه به تعداد زیاد از متخصصین درمانی حاصل نگردید ه است فقط آخرین بار سی تی اسکن و ام آر آی گرفتیم گفتند که اعصاب زیر مهره دچار کشیدگی شده است . جناب دکتر با این توضیحات مختصر به نظر شما راه درمانی وجود دارد که از شما کمک و راهنمایی بگیریم از شما ممنون میشویم . با تشکر

نویسنده : غلامحسین هاشمی

پاسخ سوال :

سلام، برای بهبود راه رفتن ابتدا باید ارزیابی کاملی از عضلات مورد استفاده در تعادل و راه رفتن انجام گیرد تا بر اساس آن طرح درمانی و امکان بهبود بیشتر مشخص شود. بهترین کار مراجعه به یکی از متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی در محل خود است. در مورد کنترل ادرار و مدفوع ابتدا نوار مثانه باید گرفته شود که نوع مشکل مثانه مشخص شود و سپس بر اساس آن احتمالاً بهترین نوع درمان استفاده از بیوفیدبک برای کنترل عضلات کف لگن و اسفنکترهای مثانه و مقعد می باشد. این کار در برخی مراکز تخصصی توانبخشی انجام می شود. متخصص طب فیزیکی در این مورد شما را راهنمایی می کند.

عنوان سوال : اسیب عصب اولنار

توضیحات : با عرض سلام وخسته نباشید جوانی 20سال هستم 15 سال است که عصب اولنار دست چپم ب دلیل بریدگی ارنج در کودکی درگیر هست 5 ساله که درمتن شروع کردم از فیزیوتراپی-لیزر-ارنج بند با زاویه 26درجه و .. انجام دادم ولی هیچ تاثیری در بهبودی نداشت فقط باعث کاهش درد میشد. بعد از نوار عصب پی در پی دکتر گفتند به درمانای قبل جواب نداده و بدتر شده (خواب رفتگی شدید شده و 3روزه دستم خیلی ضعیف ترشده) نیاز به جراحیه تا فشار از عصب برداریم که باعث از کار افتادن 2انگشت اخری نشود.متوجه هم هستم ک عمل فقط باعث این میشه که دستم از این بدتر نشه و بعد جراحی چون عصب زیر پوستم قرار میگیره بیشتر اذیت میشم. آقای دکتر هیچ درمانی جز جراحی نیست ؟ ونظر شما حدودا چند درصد این مشکلات کم میشه ؟ و چه کارهایی نمیتونم بعد انجام بدم ؟

نویسنده : مریم جعفری

پاسخ سوال :

سلام. اطلاعات شما کافی نیست. نوع درگیری و شدت آن در نوار عصب بسیار مهم است. همچنین مهم است که چه کسی نوار عصب را انجام داده چون دقت نوار عصب به انجام دهنده بستگی دارد. من فکر می کنم ابتدا به یک متخصص طب فیزیکی در محل خود مراجعه کنید تا معاینه کرده و نوار عصبهای قبلی را بررسی کند. سپس اگر فاصله مکانی شما تا شیراز زیاد نیست به آقای دکتر امین نیاکان در کلینیک مطهری شیراز مراجعه کنید ایشان جراح مغز و اعصاب هستند و به طور اختصاصی روی اعصاب محیطی مانند اولنار کار می کنند. در غیر این صورت به جراح مغز و اعصاب با تجربه کافی روی اعصاب محیط مراجعه کنید.

عنوان سوال : تحریک مغز

توضیحات : عرض سلام و خسته نباشید حقیر 33 ساله و در حدود چهار و سال و چند ماه پیش سکته مغزی امبولیک از نوع لخته خون از طریق قلب نموده ام در حال حاضر از ناحیه چشم راست به صورت کامل نابینا هستم و از سمت چپ بدن دست چپم اکثر اوقات دچار پیچ حوردگی گشته و به شکلی نافرم می ایستد و همچنین از بدن فاصله میگیرد و همچنین پای سمت چپم هنگام راه رفتن به صورت کامل و تخت بر روی زمین قرار نمیگیرد لذا پرسش اول اینجانب از شما استاد گرانسنگ این است که اولا ایا تحریک مغزی میتواند به من کمک نماید در کاهش یا برطرف نمودن مشکلاتم ثانیا ایا راجع به چشم این حقیر ایا پیوند عصب در جایی حتی خارج از کشور انجام میگیرد و ثالثا راجع به دست و پای این حقیر که دچار پیچ حوردگی میشود ایا امکان جراحی بر روی مغز من جهت برطرف نمودن این مشکلات امکان پذیر می باشد و اگر آری از چه طریقی و به کجا باید مراجعه کنیم یا به چه طریقی عمل نماییم حقیر تاکنون ده عدد آمپول دیسپورت 500 تزریق نموده ام که جز مورد اول و دوم هیچ یک تاثیری بر روی این جانب نداشته است لازم به یاداوری است که در بدن حقیر دستگاه آی سی دی جهت کمک به قلب اینجانب تعبیه شده است که حدود دو سال از آن میگذرد با تشکر

نویسنده : اسماعیل سینایی

پاسخ سوال :

در مورد مشکل چشم اگر بر اثر سکته مغزی باشد عصب بینایی سالم است و پیوند عصب کمکی نمی کند. تحریک مغزی متاسفانه احتمالا در مورد شما قابل انجام نیست چون آی سی دی دارید. مگر اینکه نوع آی سی دی شما از نوع سازگار با ام آر آی باشد که میدان مغناطیسی روی آن اثر نمی گذارد. 

جراح روی مغز جزء درمانهای سکته مغزی نیست. تنها درمان علمی برای شما درمانهای توانبخشی است که باید به طور صحیح و طولانی مدت انجام شود. در مورد تزریق دیسپورت اگرتزریق به طور صحیح انجام شده باشد و با دوز کافی نشانه این است که پای شما دچار کوتاهی است. کوتاهی ماهیچه بر خلاف اسپاستیسیته به دیسپورت جواب نمی دهد. پیشنهاد می کنم به یک متخصص طب فیزیک و توانبخشی در محل زندگی خود مراجعه کنید که مشخص کنند آیا عمل جراحی ارتوپدی در مورد پای شما کمکی می کند یا نه.

به امید بهبودی

عنوان سوال : گردن درد و کمر درد

توضیحات : با سلام.من مدت 3 4 سال است درد کمر و گردن دارم بیشتر زمان ورزش و خم و راست شدن و در حالت عادی تقریبا دردی ندارم.ام ار ای کمر سالم.گردن پروتروژن گوچیک 5و 6 بدون فشار به عصب داشتم .نیدلینگم پیش یکی از بهترین فیزیوتراپای تهران زدم با اینکه دکتر گفت عصلات به شدت درگیره ولی با نیدلینگم عصلات غیر فعال نشد .ورزشم بدتر میکنه.اگه امکان هست در تهران.گرگان یا مازندران اگه دکتر متخصص توان بخشی خیلی خوب میشناسید.معرفی کنید.ممنون

نویسنده : صیادی

پاسخ سوال :

اگر در زمان ورزش درد دارید آن ورزش از نظر شدت یا نوع انجام برای شما مناسب نیست و باید تغییر کند. معاینه کامل بسیار مهم است. در تهران لطفاً به آقای دکتر رضا سالک (شماره مطب 22649361) مراجعه کنید همچنین می توانید به جناب آقای انوری که از همکاران فیزیوتراپیست ما در شیراز بودند و در حال حاضر در تهران هستند مراجعه کنید. ایشان در این زمینه تخصص بسیار بالایی دارند. آدرس ایشان و مطالب بسیار مفید دیگر را در اینستاگرام @physiodaraman پیدا می کنید.

عنوان سوال : فلج بلز صورت

توضیحات : با سلام و ادب من حدود شش سال پیش در دوران حاملگی دچار فلج بلز صورت شدم ولی با توجه به بعضی مشکلات نتوانستم دوره درمانم را کامل کنم و به خاطر ان پنجاه درصد از رشته های عصبی صورتم ترمیم پیدا نکرد و روز به روز کشیدگی صورتم بیشتر میشود و احساس میکنم صورتم کج دیده میشود. اقای دکتر میشه راهنماییم کنید که با این مشکل چیکار کنم؟ با تشکر

نویسنده : سودابه دانش

پاسخ سوال :

سلام. اولین اقدام این است که در صورتی که تا کنون نوار عصب و عضله انجام نداده اید با مراجعه به یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی این تست را انجام دهید تا شدت آسیب با دقت بیشتری مشخص شود. سپس بسته به وضعیت آن متخصص می تواند ورزشها و ماساژهای لازم را به شما آموزش دهد یا تقاضای فیزیوتراپی کند. در صورت عدم پاسخ به این روشها با یکی از جراحان ترمیمی که در زمینه ترمیم عصب صورت تجربه کافی داشته باشند مشورت کنید. به امید بهبودی

123456789


 
 

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای مرکز جامع توانبخشی دکتر محمودی محفوظ میباشد.

 

.:: Design By KSPgroup.ir ::.

پیوندها
پیوند به وبسایت متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی در کشور
انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران
انجمن بیماریهای عصبی-عضلانی و الکترودیاگنوز آمریکا
انجمن بین المللی طب فیزیکی و توانبخشی
اینستاگرام دکتر محمودی
مؤسسه پیام آوران ساحل امید
اینستاگرام فیزیودرمان
دسترسی سریع
صفحه اصلی
نظرات و پیشنهادات
قوانین و مقررات